Хашимото! Как да разпознаем болестта?

 

Какво представлява болестта на Хашимото?


Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, при което имунната ви система създава антитела, които увреждат щитовидната жлеза. Или накратко това е хроничен възпалителен процес, който разрушава тъканта на най-голямата ендокринна жлеза с вътрешна секреция. В резултат на това доста процеси протичащи в човешкият организъм, биха нарушили нормалният си ход.
Не са известни причините защо имунната система атакува щитовидната жлеза. Някои учени смятат, че вирус или бактерия може да предизвика автоимунната реакция, докато други смятат, че може да има генетична предразположеност.
Фактори като женски пол, средна възраст, други хора от семейството с проблеми с щитовидната жлеза или други автоимунни заболявания, наличието на друго автоимунно заболяване - като ревматоиден артрит, диабет тип 1, излагане на прекомерни нива на радиация в околната среда - увеличават риска от развитие на тиреоидита на Хашимото.
Други фактори, които могат да отключат Хашимото  са: инфекции, гъбички, стрес, нисък прогестерон, чревна пропускливост, нарушен алкално-киселинен баланс.

 

Каква е ролята на щитовидната жлеза в нашият организъм?


Щитовидната жлеза произвежда хормони, които са изключително важни за организма. Те регулират метаболизма, както и функцията на сърцето, храносмилателната функция, мускулите, развитието на мозъка и поддържането на костите.

Ако имате тиреоидит на Хашимото, щитовидната ви жлеза става уголемена. В резултат на това тя не функционира правилно и не произвежда достатъчно хормони. Без да имате достатъчно щитовидни хормони и нормално функционираща жлеза, много от телесните ви функции се забавят и здравето ви се влошава.

 

Какви са симптомите на болестта?


Заболяването прогресира бавно през годините и причинява хронично увреждане на щитовидната жлеза.Най-характерните оплаквания се появяват на по-късен етап - тогава, когато част от тъканите на жлезата са разрушени и е нарушено производството на хормони:
  • Постоянна умора - чувство на умора и липса на енергия;
  • Липса на настроение ;
  • Суха кожа;
  • Високо кръвно налягане - според някои доктори, хората с хипотиреоидизъм (понижена функция на жлезата) са два до три пъти по застрашени от развитие на хипертония;
  • Постоянно ви е студено или топло;
  • Усещане за бучка в гърлото;
  • Чувствате се нервни и тревожни;
  • Проблем със забременяването.

Как да разберем дали страдаме от заболяване на щитовидната жлеза?


Преглед при ендокринолог е повече от необходим и при най-малките съмнения.  Във всяка клинична лаборатория бихте могли да направите изследвания, а ако вече имате установен проблем, е добре да следите два пъти годишно стойностите на: TSH, TAT, MAT, FT3, FT4, Витамин Д, Витамин B12, кръвна захар и инсулин (тъй като заболяванията на щитовидната жлеза могат до доведат и до инсулинова резистентност).

Попълнете и анкетата, за да проверите състоянието на една от най-важните система в организма ни Анкета: Ендокринна система


Коментари

Популярни публикации от този блог

Рейши - вълшебната азиатска гъба!

Как да се защитим от настинка и грип?

Силата на Алое Вера! Какво представлява и за какво се използва?